Jak cestovat do Chorvatska


Cestovat do Chorvatska můžeme několika různými způsoby. Nejpohodlnější a nejrychlejší variantou je letecká přeprava, hodně lidí však volí cestu autem nebo nepohodlnou a zdlouhavou cestu autobusem. V čem jsou výhody a nevýhody jednotlivých možností a jak dlouho tyto cesty trvají?

Letecky – pokud je pro nás na prvním místě pohodlí a můžeme si dovolit za dovolenou utratit více peněz, je letecká přeprava ideální variantou. Letadlem se do Chorvatska dostaneme přibližně za hodinu a půl a navíc je cesta mnohem pohodlnější oproti ostatním dopravním prostředkům. Pokud si letenku koupíme s delším časovým předstihem, tak za ni nakonec ani tolik neutratíme.

Autem – pokud máme auto a nevadí nám, že cesta bude trvat déle, je rozumnou možností cestovat do Chorvatska právě autem. Cesta pak zabere kolem 10 hodin, ale můžeme si kdykoliv udělat přestávku nebo se cestou podívat na jiná místa. Chorvatsko je od roku 2013 členem Evropské unie, takže už neplatí celní omezení, jako byly např. limity na množství potravin atd. Před cestou musíme mít na paměti nutnost koupit si dálniční známky pro země, kterými budeme projíždět a také povinnost zaplatit některé dálniční poplatky.

IDOS autobusy od firmy Mafra jsou velice přesné a spolehlivé.


Autobusem – nejméně pohodlný způsob dopravy. Autobusem cestuje na dovolenou do Chorvatska stále velké množství lidí, většinou ti, kteří nemají vlastní automobil nebo chtějí za cestu ušetřit. Kromě minimálního pohodlí je nevýhodou také to, že cesta autobusem je docela zdlouhavá a – podle toho, kam přesně jedeme – může trvat až kolem 15 až 20 hodin. Jedinou předností této formy dopravy je tak relativně nízká cena.

Vlakem – asi nejméně využívaný způsob dopravy. Do Chorvatska se dá jet i vlakem, ale tato varianta je jednoznačně nejpomalejší ze všech. Pokud však rádi cestujeme vlakem, můžeme využít nabídky Českých drah, které v letních měsících vypravují speciální lůžkový vůz, se kterým se můžeme pohodlně dostat z Prahy až do Splitu. To však platí pouze pro období od půlky června do konce srpna – ve zbytku roku se dá z České republiky do Chorvatska cestovat pouze s přestupem.

Pokud jde o délku jízdy, tak v případě letního přímého spojení trvá cesta přibližně 23 hodin.

Chorvatská gastronomie a oblíbené potraviny

Pokud navštívíme Chorvatsko, určitě stojí za to vyzkoušet i jejich kuchyni a ochutnat chorvatské speciality. Asi nejtypičtější potravinou, která se někdy označuje i jako chorvatské národní jídlo, je pršut. Jedná se o sušenou vepřovou šunku, která se nakládá v soli a koření a pak se suší po dobu několika měsíců až let. Existují ale různé druhy pršutu, podle oblastí kde se vyrábí – kromě Chorvatska se s ním můžeme setkat i v dalších zemích, které leží u moře. Protože je Chorvatsko přímořským státem, můžeme si v něm vybrat z široké nabídky čerstvých ryb a mořských plodů. Tato jídla patří v chorvatským restauracím k těm nejoblíbenějším. Pokud však nemáme ryby zrovna v oblibě, můžeme vyzkoušet jiné místní pokrmy – např. různé speciality z mletého masa atd. Chorvatsko je také zemí, kde si můžeme dopřát vynikající a kvalitní zmrzlinu. Vedle běžných druhů jsou zde hodně oblíbené např. lehké ovocné sorbety. Co se týká nápojů, tak v Chorvatsku stojí za ochutnání především zdejší kvalitní vína. Typickým alkoholickým nápojem je ale rakije – tradiční ovocná anýzová pálenka, která obsahuje cca 40 až 45 procent alkoholu. Rakije je oblíbená nejen v Chorvatsku, ale i v Itálii, Řecku, Srbsku atd.

Chorvatsko je v současné době členem šesti významných mezinárodních organizací. Nejdříve vstoupilo krátce po svém vzniku, 24. března roku 1992, do Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Krátce poté, 22.května 1992, se Chorvatsko stalo i členskou zemí Organizace spojených národů (OSN). O pár let později, 6.listopadu 1996, země vstoupila i do rady Evropy. 30.listopadu roku 2000 se pak Chorvatsko přidalo i ke Světové obchodní organizaci (WTO) a 1.dubna 2009 bylo přijato také do Severoatlantické aliance (NATO). Zatím poslední významnou mezinárodní organizací, jejímž členem se Chorvatsko stalo, je Evropská unie, do níž země vstoupila teprve nedávno, 1.července 2013.

 


Reklama:


 

Inzerujte zde!Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!