Oblasti Chorvatska


Chorvatsko je administrativně rozděleno do 21 žup, které se ještě dále dělí na tzv. opčiny. Podíváme se teď blíže na šest hlavních oblastí, ze kterých se Chorvatsko skládá.

Severní Dalmácie – oblast, která leží mezi městem Karlobag a mysem Zečevo. Největším městem  této oblasti je Zadar, ve kterém žije 80 tisíc obyvatel. K dalším známým místům této části Chorvatska patří Šibenik nebo Biograd. V severní Dalmácii je také několik národních a přírodních parků a spousta historických památek.

Střední Dalmácie – v rámci Chorvatska nejoblíbenější oblast turistů z celého světa. Patří do ní celá řada známých letovisek jako např. Baška Voda, Makarska, ostrovy Brač nebo Hvar a mnoho dalších míst. Nejvýznamnějším městem střední Dalmácie je Split, ve kterém bydlí kolem 200 000 lidí. Oblast má také velmi dobrou dopravní dostupnost – směřují sem vlaky, trajekty i lodě, vede sem dálnice ze Záhřebu a jsou zde dvě velká letiště.

Jižní Dalmácie – oblast, jejímž hlavním centrem je město Dubrovník, jehož historické centrum je v seznamu UNESCO. Jinak je tato oblast velmi různorodá a skládá se z různých odlišných částí a několika ostrovů (Korčula, Mljet, Lastovo).

Istrie – poloostrov, který se nachází v severozápadní části Chorvatska. Jeho součástí je velké množství oblíbených letovisek, mimo jiné např. Umag, Rabac nebo Poreč. Největším městem této oblasti je Pula, kterou najdeme v jižní části Istrie.

Kvarner – Kvarnerský záliv nalezneme v oblasti mezi Istrií a Dalmácií. Nejvýznamnějším městem, které v této oblasti leží, je Rijeka. Kromě zálivu do této části Chorvatska patří také několik ostrovů (např. Krk, Rab, Cres nebo Pag), tři národní parky a řada letovisek a měst (mj. Baška, Crikvenica nebo Jadranovo).


Vnitrozemí – oblast, která neleží u moře, takže není tolik lákavá pro turisty, ale i tak je v ní spousta zajímavých míst, která stojí za návštěvu. Součástí chorvatského vnitrozemí je např. hlavní město Záhřeb a řada dalších atraktivních lokalit.

Chorvatsko a jeho národní parky

Chorvatsko není známé pouze tím, že je ideálním místem pro dovolenou nebo prázdniny u moře, ale je to také země s krásnými národními parky. Celkem najdeme v Chorvatsku osm národních parků, které dohromady tvoří necelé dvě procenta rozlohy této země. Kromě nich je zde také 72 přírodních památek, 69 speciálních rezervací (botanické, ornitologické a hydrologické), 23 lesoparků a šest přírodních parků. Jak se jednotlivé národní parky v Chorvatsku jmenují a ve kterých oblastech se nacházejí?

Risnjak – nejzelenější chorvatský národní park, který se rozkládá kousek od města Rijeka. Risnjak byl národním parkem vyhlášen roku 1953 a jeho rozloha činí necelých 65 km2. V parku žije mnoho různých druhů zvířat a celý areál je chráněný – návštěvníci se v něm mohou pohybovat pouze po vyznačených trasách. Součástí parku je i několik turistických stezek.

Plitvická jezera – oblíbený národní park, který leží mezi chorvatskými městy Zadar a Karlovac, nedaleko hranice s Bosnou a Hercegovinou. V parku, který má rozlohu téměř 30 000 hektarů je 140 vodopádů, 20 jeskyň a zřídel a 16 jezer. Národní park Plitvická jezera je hojně navštěvovaný turisty z celého světa, kteří si v něm mohou vybrat jednu ze tří tras, které jsou označeny různými barvami. V parku žije několik druhů zvířat (např. lišky, medvědi nebo srnky) a je zde několik druhů lesů.

Kornati – národní park na souostroví Kornati, na kterém je 89 ostrovů, byl otevřen v roce 1980. Nachází se ve střední části Jaderského moře a návštěvníci se v něm mohou pohybovat pouze po vymezených stezkách. V případě zájmu je zde i možnost ubytování.

Krka – tento národní park leží kousek od města Šibenik a byl vyhlášen v roce 1985. Jeho plocha je 109 km2 a největšími lákadly jsou hlavně vodopády a jezírka. Pojmenovaný je po řece Krka a je zajímavý také tím, že v něm roste více než 800 druhů rostlin.

Paklenica – tento národní park se nachází v severní Dalmácii na severovýchod od města Zadar. Byl vyhlášen roku 1949 a má rozlohu 95 km2. K nejzajímavějším místům v něm patří dva kaňony – Malá a Velká Paklenica.

Mljet – velký národní park o rozloze 5375 hektarů. Jeho součástí jsou dvě jezera – Velké a Malé. Vstupné je placené a turisté se smí pohybovat pouze po vyznačených trasách.

Brioni – národní park, který byl vyhlášen roku 1984 a je složený ze dvou větších ostrovů a 12 menších ostrůvků. Jeho součástí je i safari park, kde můžeme vidět např. slony, zebry, antilopy nebo lamy. Je zde také několik historických památek a návštěvníci se zde mohou i ubytovat.

Severní Velebit – zatím nejnovější národní park v Chorvatsku. Byl jím vyhlášen na přelomu let 2000 a 2001 a nachází se v severní části Chorvatska. Za zmínku stojí např. bohatá flóra – roste zde 2700 druhů rostlin, z toho 78 jich kvete pouze v této oblasti.

Portál počasí iDnes je velice populární.


Reklama:


Výhodná půjčovna obytných aut na Vaši dovolenou.

Inzerujte zde!Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!