Počasí v hlavním městě Chorvatska


Hlavním městem Chorvatska je Záhřeb a právě informace o počasí v tomto městě patří mezi ty nejvíce vyhledávané. Podnebí v tomto městě patří do oceánského klimatu, které se vyznačuje poměrně malými rozdíly teploty vzduchu během ročních období. V letních měsících jsou v Záhřebu vysoké teploty, naopak zimy jsou poměrně chladné a nechybí ani sníh (naopak v přímořských oblastech většinou nesněží vůbec). Rekordní teplota byla v Záhřebu zaznamenaná v červnu roku 1950 a bylo to 40,4 stupňů Celsia. Naopak nejchladněji tu bylo v únoru roku 1956, kdy bylo naměřeno rekordních 27,3 stupňů pod nulou.

Počasí na chorvatském ostrově Hvar

Ostrov Hvar patří mezi nejoblíbenější turistické destinace a to nejen u Čechů, ale i u turistů z celého světe. Jak je na tom tento ostrov, co se týká počasí a podnebí? Kromě toho, že Hvar je nádherným ostrovem s krásnými plážemi a čistým mořem, je to také ideální místo pro naši dovolenou z hlediska počasí. Leží totiž v mírném podnebném pásu a tak jsou zde velmi horká a suchá léta a jen mírné zimy. Dalším důležitým faktorem je to, že ostrov Hvar je nejslunečnějším místem v celém Chorvatsku – sluníčko zde svítí až 2725 hodin za rok. Počasí na tomto chorvatském ostrově je tak velmi příjemné a v kombinaci s ostatními faktory je ostrov Hvar jedním z nejlepších míst, kde můžeme strávit svoji dovolenou nebo prázdniny.

 


Počasí Chorvatsko ve městě Poreč

Mezi oblíbené a vyhledávané turistické lokality patří také městečko Poreč, které leží na západním pobřeží Chorvatska. Počasí v tomto místě je velmi příjemné a nejteplejším měsícem v roce je červenec. Naopak nejchladněji je v Poreči v lednu, kdy je zde průměrná teplota 6 stupňů Celsia. Poreč je velmi slunečné místo, za rok tu slunce svítí více než 2400 hodin, z toho během letního období svítí kolem 10 hodin denně. Velmi příjemná jev tomto městě i teplota moře, která tu dosahuje až 28 stupňů.

Počasí Chorvatsko ve městě Split

Největším městem na chorvatském pobřeží je Split, který nabízí skvělé podmínky pro letní prázdniny u moře. Počasí v chorvatském městě Split je ovlivněno středomořským podnebím, takže jsou tu velmi teplá a suchá léta a např. v červenci je průměrná teplota 26,2 stupňů Celsia. Naopak zimy jsou spíše mírné a vlhké. Velkou výhodou Splitu je i fakt, že patří mezi nejslunnější místa nejen v Chorvatsku, ale i v celé Evropě. Díky příznivým klimatickým podmínkám se v jeho okolí pěstují také různé druhy ovoce a zeleniny.

Počasí Chorvatsko na Makarské riviéře

Nádherné počasí panuje i v oblasti Makarské riviéry, která díky tomu patří mezi nejčastější turistické destinace v rámci Chorvatska. Makarská riviéra je cca 60 kilometrů dlouhé území na pobřeží Jaderského moře a díky krásnému slunečnému počasí a pěkným plážím jde o ideální místo pro letní dovolenou. Panuje zde typické středomořské klima s horkými a suchými letními měsíci a spíše mírnými zimami s vysokým počtem deštivých dnů. Sníh je v této oblasti velmi vzácný. Pokud jde o teplotu moře, tak průměrná roční teplota se pohybuje nad 20 stupni a v létě se pohybuje kolem 23 až 27 stupňů Celsia. Makarská riviéra patří mezi nejteplejší části Chorvatska a počasí je zde zvláště v létě velmi příznivé.

Počasí Chorvatsko pro Biograd na Moru

Přístavní město Biograd na Moru, které leží v oblasti severní Dalmácie je další velmi oblíbené místo u turistů jak z Česka, tak z celého světa. Průměrná teplota v červenci tu dosahuje 24 stupňů Celsia a panuje zde středomořské podnebí. Letní sezóna je tu poměrně dlouhá, začíná už v květnu a končí v září – po celou dobu je zde krásné počasí s příjemnými a vysokými teplotami. Nefouká zde ale moc silný vítr, takže třeba pro surfaře tato oblast moc výhodná není.

Počasí Chorvatsko na jaře

Jarní počasí je v Chorvatsku teplejší než u nás, ale není ještě tak teplé, aby bylo vhodné na koupání v moři. Na druhou stranu je ideální např. pro poznávací pobyty, kdy můžeme jednak využít nižší ceny než při letních zájezdech a zároveň je v zemi méně turistů než v průběhu hlavní sezóny.

Počasí Chorvatsko v létě

V letním období je počasí v Chorvatsku velmi horké a nejvyšší teploty často dosahují více než třiceti stupňů Celsia. Zároveň je zde léto docela dlouhé a Chorvati si ho tak mohou užívat déle než např. u nás. Stejně jako v Česku, tak i v Chorvatsku jsou nejteplejšími měsíci v roce červenec a srpen. Např. v okolí města Split jsou průměrné denní teploty v tomto období až 26 stupňů.

Počasí Chorvatsko na podzim

Počasí v Chorvatsku je na podzim trochu odlišného od našeho počasí. Na rozdíl od Česka jsou v Chorvatsku podzimní teploty o pár stupňů vyšší než ty jarní. Je to dáno tím, že v průběhu léta se v moři nahromadí teplo, které se pak během podzimu postupně uvolňuje a zpomaluje tak ochlazování vzduchu. Podzim už v Chorvatsku není tak vhodný ke koupání, ale díky příjemnému počasí je skvělý např. pokud chceme jet do této země na poznávací zájezd.

Počasí Chorvatsko v zimě

Zimní počasí je v Chorvatsku výrazně odlišné podle toho, v které části země se nacházíme. Chorvatsko totiž leží v několika podnebných pásech a tak v různých částech této země mají odlišné podmínky. Např. v hlavním městě Chorvatska není během zimních měsíců výjimkou sněžení, zatímco v přímořských letoviscích jsou zimy podstatně mírnější a sníh se v nich objevuje jen výjimečně. Celkově nejchladnějším měsícem v roce je v Chorvatsku leden, kdy průměrné teploty dosahují na většině území jen pěti stupňů Celsia (na ostrovech pak cca devět stupňů).

Počasí Chorvatsko – srážky

Pokud jde o déšť, tak nejméně srážek je na území Chorvatska během letních měsíců. Nejméně v Chorvatsku prší v červnu, červenci a v srpnu a v kombinaci s vysokými teplotami tak jde o ideální období pro strávení naší dovolené. Naopak nejvíce tu prší během října, listopadu a prosince – tyto tři měsíce tak pro dovolenou nejsou zrovna nejlepší, nehledě na to, že i teploty jsou tu v tomto období dost nízké.

Počasí Chorvatsko pro jachtaře

Chorvatsko patří mezi nejoblíbenější místa také pro ty, co rádi jezdí na jachtě. Na kterých místech v této zemi mají jachtaři nejlepší podmínky? Mezi oblíbená místa, která jachtaří vyhledávají patří Biograd na Moru, Zadar, Pula, Murter nebo Primošten, pro ty co s jachtingem teprve začínají a nemají tolik zkušeností je vhodnou oblastí např. Istrie. Celkově panují u pobřeží Chorvatska velmi příznivé podmínky pro jachting a tak pokud přemýšlíte kam se na letní dovolenou vydat, Chorvatsko určitě patří – i díky krásnému počasí – mezi nejvhodnější destinace.


Reklama:


 

Inzerujte zde!Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!